Koncerty w Trzcianie
Stało się! Zainicjowane „Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym” rozgoszczenie się muzyki poważnej w Sali Widowiskowej w Urzędzie Gminy w Trzcianie ma już swój bogaty ciąg dalszy.
29 kwietnia br odbył się koncert charytatywny „Dzieci Dzieciom” na rzecz 6- letniego Leonka Zwary, obciążonego zespołem Downa. Leoś wymaga wieloaspektowej i bardzo kosztownej terapii. Podczas koncertu wystąpili uczniowie klasy fortepianu Elżbiety Hoffman: ze Szkoły Muzycznej I st. w Trzcianie Bartłomiej Pacek i Krystian Dziedzic oraz ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie : Karolina Hoffman, Maria kowalczyk, Magda Wędzicha i Zofia Wordliczek oraz uczniowie Ayhama Hammoura: Naomi Hakim, Michał Kapanowski, Adam Pucher, Borys Tarasiuk, Maciej Tokarz.
Bogaty repertuar pianistyczny wykonany w świetnych warunkach – wspaniały fortepian oraz znakomita akustyka sali- zostawiły w słuchaczach głęboki ślad artystycznego przeżycia i wdzięczności. Było pięknie i wzruszająco!
Ale stało się coś jeszcze… Dzień wcześniej, w poniedziałek 28 kwietnia Ayham Hammour * dał recital, rozpoczynający cykl „Mistrzowskich Recitali w Trzcianie”, wykonując utwory :D. Scaralttiego, R. Schumanna, S. Rachmaninowa. Nasz Kolega zagościł w Trzcianie z tym repertuarem po raz pierwszy. Kilka lat wcześniej – wykonując inne pozycje- był laureatem I miejsca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie. Poniedziałkowy występ był rewelacyjny. Chciałoby się powiedzieć – jak zwykle, w wykonaniu Ayhama Hammoura. Świetny fortepian i walory akustyczne sali zareagowały wdzięcznością, inspirując Artystę- do pogłębiania i tak już przebogatych pokładów artyzmu!
W imieniu Dyrektora ZPO w Trzcianie, Andrzeja Kąckiego, moim własnym a także rodziny Leosia kieruję wyrazy głębokiej wdzięczności za serce i dobro wyrażone dźwiękami.
Podziękowania kierujemy także na ręce Pana Wójta Gminy Trzciana- Cezarego Stawarza za udostępnienie Sali Widowiskowej naszej Szkole Muzycznej do realizacji różnych przedsięwzięć artystycznych, także na rzecz społeczności Gminy Trzciana.
Bardzo cenimy sobie również życzliwą gotowość do współpracy w podejmowanych przez nas działaniach, przejawianą przez Panią Kierownik Annę Błasińską, Panią Joannę Stańdo i Pana Kazimierza Kołodzieja, owocującą uświetnianiem realizacji zadań .
*Urodzony w Damaszku w 1985 roku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Studiował w Wyższym Instytucie Muzycznym w Damaszku (licencjat, klasa prof. Cynthii Alwadii), a następnie kontynuował naukę na studiach magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa prof. Mirosława Herbowskiego). Studia doktoranckie ukończył w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie Prof. Mariusza Drzewickiego uzyskując tytuł doktora sztuk muzycznych
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Wiedniu, Salzburgu, Nowym Jorku, Toronto i Wenecji. Koncertował w Europie i Ameryce Północnej, występując na prestiżowych festiwalach i w renomowanych salach koncertowych.
W 2020 roku ukazał się jego debiutancką płytę z utworami J. Haydna, R. Schumanna i Waldemara Króla, a w 2023 roku — dwupłytowy album z sonatami i Etiudami-obrazy op. 39 Sergiusza Rachmaninowa (wyd. DUX). Laureat nagrody „Muzyczne Orły” 2024 w kategorii „Solista”. Uhonorowany Medalem Prezydenta RP, nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa oraz nagrodą Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.